Köyümüzden Haberler

Her Bayram 400 Kilo Keşkek Dağıtıyor

Samsun’da yaşayan Alucralı iş adamı Cemal Güdül, örf ve adetlerini devam ettirebilmek için ramazan ve kurban bayramlarında tanıdığı tanımadığı herkese evinin önünde ortalama 400 kilogram keşkek yemeği ikram ediyor.

Atalarının Orta Asya’dan Türkiye’ye gelmesinden beri örf ve adetleri olan keşkek yemeğini dağıttığını söyleyen işadamı Cemal Güdül, keşkek yemeğinden tatmak için her bayram binlerce insana kapısını açtığını söyledi.

İş adamı Cemal Güdül, “Kardeşim Recep Güdül ile birlikte 20 yılı aşkın bir süredir, atalarımızdan öğrendiğimiz bu geleneğimizi devam ettiriyoruz. Atalarım Türkiye’ye geldiğinde Giresun-Alucra’ya yerleşmiş. Ben de aslen oralıyım ancak senelerdir Samsun’da bulunmamızdan dolayı geleneksel hale getirdiğimiz keşkek gününü burada yapıyoruz” dedi.

Keşkek yemeğinin hazırlanmasından bahseden işadamı Cemal Güdül, “Keşkeğin hazırlanması için, biz akşamdan gece saatlerinde çalışmaya başlıyoruz. İçerisine 180 kilogram buğday, 180 kilogram kaburga eti, 15 kilogram kuyrukyağı ve 15 kilogram tereyağı konuluyor. Keşkeğin hazırlanması için ortalama 12 kişi görev alıyor. Oluşturduğumuz kazanlarda ortalama 8 saat pişiriliyor. Kazanlarımızı ise pelit odunu ve kömürüyle yakıyoruz. Bugün 5 adet büyük kazanda ortalama 400 kilogram keşkek yemeği yaptık ve dağıttık. Yemeğimizden tatmak için ülkemizin dört bir yanından misafirlerimizi ağırladık” diye konuştu.

Cemal Güdül

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu